Fotoshow

Monument Valley
USA

Tři soutězky
Čína

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Soubory, správa souborů

Úkol č. 1
- stáhni si archiv monalisa.zip, "rozbal" jej a pomocí porovnávání souborů rozhodni, která Mona Lisa je "pravá", tzn. jediná se liší od ostatních vyrobených padělků. Všimni si, že velikost souborů i datum ti v tomto případě nepomůže;-) "Obrazy" můžeš smazat, ale zapamatuj si pořadové číslo (označme jej p) toho pravého.

- stáhni si archiv zeme.zip, opět jej "rozbal", obrázky seřaď podle názvu a vyber jen násobky p, ostatní smaž. Které město ti na zbylých fotkách zůstalo? Tyto obrázky seřaď vzestupne podle velikosti a pomocí hromadného přejmenování přepiš názvy na tvar zeme_mesto_poradovecislo.jpg, tedy např. cr_praha_001.jpg. Odešli jako archiv ve formátu zip, který pojmenuj podle stavby na 2. obrázku v pořadí.


Úkol č. 2
- zjisti podstatu pojmu "hvězdičková konvence".

- kolik zásadních chyb najdeš v názvu souboru "Prostějov náměstí.jpg", název oprav do formálně správné podoby.

- urči typ souboru (event. aplikaci) asociovaný s příponou:
*.avi, *.bmp, *.doc, *.docx, *.exe, *.gif, *.htm, *.jpg, *.mp3, *.mpeg, *.odp, *.ods, *.odt, *.pdf, *.pps, *.ppt, *.rar, *.rtf, *.txt, *.tiff, *.wav, *.xls, *.zip, ...

- popiš základní stromovou strukturu na systémovém disku C:\ ve Windows

- vytvoř archiv typu zip, v němž jeho komprimovaný obsah zajistíš heslem. Jak zajistit přijatelnou úroveň bezpečnosti zaheslovaných dat?

- k čemu v praxi slouží soubor *.crc? (nápověda: nabídka "Soubor" v Total Commanderu)

Úkol č. 3
- vytvoř si složku ve tvaru trida_prijmeni_jmeno, v ní soubor geologie_cr.txt.

- v souboru ceska_republika.txt vyhledej všechny věty obsahující tato slovní spojení:
"vypreparované sopouchy",
"kulmskými sedimenty",
"jurské sedimenty" a
"tzv. Letovického krystalinika"
a tyto věty zkopíruj do souboru geologie_cr.txt.

- do své složky trida_prijmeni_jmeno umísti dále obsah archivu horopisne_celky. U všech souborů změň pomocí hromadného přejmenování jejich název z "puvodninazev.jpg" na "cr_horopis_puvodninazev.jpg".

- všem souborům *.jpg nastav ve vlastnostech souboru atribut "jen pro čtení". Soubory s horopisnými celky, které jsou zmíněny v textu geologie_cr.txt, nechej dále beze změny, u ostatních ještě nastav atribut "skrytý".

- prohlédni si obsah složky trida_prijmeni_jmeno, poté celou složku komprimuj na archiv geologie.zip s heslem ahoj a odešli.