Fotoshow

Dachstein
Rakousko

vodní hrad Trakai
Vilnius, Litva

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Historie operačních systémů

Operační systém je základní programové vybavení počítače. Je to rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel komunikuje s hardwarem.

- raná historie (50. - 60. léta)
První počítače neměly žádný operační systém. Každý počítač byl unikátní a bylo nutno napsat program přímo pro něj a často jej dokonce zadávat přímo v binárním kódu. Zavedením jednoduchých operačních systémů v 60. letech byl umožněn běh více programů a přepínání mezi nimi.

- UNIX (70. léta)
70. léta znamenaly zrod jednoho z nejvýznamnějších operačních systémů vůbec - UNIXu. Tento systém je i dnes stále jeden z nejpoužívanějších OS a rozhodně se nechystá odejít ze scény. Jeho návrh je jedinečný ve své jednoduchosti, nezávislosti na jakémkoliv HW a především poměrně velké standardizaci, která umožňovala správcům systému přecházet mezi jednotlivými implementacemi UNIXu bez časově náročného zaškolování na úplně jiné prostředí.

- MacOS, DOS, OS/2 (80. léta)
80. léta znamenala velké rozšíření 8 a 16 bitových počítačů (Commodore 64, ZX Spectrum, Amiga, IBM PC/XT, Apple). Každý výrobce se snažil prosazovat svůj operační systém, více či méně úspěšně. Jedním z nejrozšířenějších byl OS CP/M, který vznikl jako velmi zjednodušená verze UNIXu.

Na svou dobu revoluční OS byl operační systém MacOS. Ten poprvé integroval do operačního systému grafické rozhraní, jenž učinilo z myši hlavní pracovní nástroj.

V roce 1981 uvedlo IBM na trh IBMP PC/XT. IBM pro tento systém psalo vlastní OS (TopView), ale nestihlo jej včas dokončit, takže licencovalo OS DOS od Microsoftu. Ten měl mnoho omezení, ale díky agresivnímu marketingu a nízké ceně se stal na dlouho nejrozšířenějším OS. Za zmínku stojí i to, že Microsoft uvedl i svoji implementaci UNIXu zvanou Xenix.

IBM se snažilo odstranit nedostatky DOSu nejprve vývojem vlastní verze DOSu, a pak vývojem vlastního OS. Neobešel se zpočátku bez Microsoftu, ze společného OS/2 později Microsoft vyvinul Windows NT.

Windows, Linux

V 90. létech byl synonymem pro operační systém nejprve DOS + Windows 3.1, později Windows 9x/NT. Microsoftu se podařilo dosáhnout praktického monopolu v oblasti osobních počítačů a pomocí Windows NT se snažil vstoupit i na trh serverů, kde zatím dominoval UNIX. V polovině 90. let se zdálo, že vládu Windows nemůže nic narušit. Rozšířil se ale nejméně čekaný "protivník" - GNU/Linux. Jedná se o open source kód, někdy se považuje jen za "přechodné" řešení, než bude dokončen vývoj OS Hurd. Hurd je koncipován jako OS nové generace s plně modulární architekturou mikrokernelu, který pouze zajišťuje základní služby (přepínání procesů, správu paměti) a zbytek služeb (I/O, síťové služby atd.) zajišťují příslušné moduly - "servery".

Současnost

V posledních letech začalo Microsoftu hrozit kromě antimonopolního řízení kvůli integrovanému webovému prohlížeči také jiné nebezpečí, konkurence v podobě systému Linux. Operační systém Linux je volně šiřitelný OS typu UNIX. Jeho autorem je Linus Torvalds a mnoho dalšich programátorů v Internetu. Jádro Linuxu je volně šiřitelné, tj. public domain. Jednou z hlavních výhod oproti komerčním UNIXům je jeho nulová cena, dále snadno dostupný základní software a v neposlední řadě také nízké nároky na hardware a velmi příznivý výkon. Nyní Linux pomalu dospěl do fáze komerční použitelnosti, zatím především jako síťový server, ale pomalu také jako systém pro běžného uživatele. Velmi těžce ho však deklasuje skutečnost, že jeho vývojářská základna je naprosto decentralizovaná. Fakt, že je Linux vyvíjen nepřehlédnutelným zástupem programátorů ze všech koutů planety sice umožňuje, že veškerá vylepšení jsou rychle hotova a k dispozici, ale na druhé straně způsobuje nepřítomnost nějaké přesnější vývojové linie. Linux prostě trpí starou nemocí, známou z Unixu - každý si ho upravuje pro sebe, takže vzniká přehršel verzí a pořádný zmatek.

V softwarové konkurenci se Linuxu chopili konkurenti Microsoftu, kteří Linuxem dokonce chtějí časem nahradit své vlastní klony Unixu. Od Linuxu si zkrátka všichni mnoho slibují: IBM Linuxu otevírá všechny svoje serverové platformy, SGI pro Linux uvolnila své grafické knihovny OpenGL, což mu má pomoci stát se herní platformou. Sun pro něj portoval mohutný programový balík StarOffice a představuje si Linux jako klientský systém pro svůj serverový operační systém Solaris. Intel upravuje Linux pro své vlastní procesory atd. Asi nejdál šel Corel, jinak výrobce špičkových kreslících programů, když vytvořil vlastní distribuci Corel LINUX OS a uvolnil pro něj zdarma řadu svých programů. Tato, pro běžné uživatele velmi nadějná distribuce však zanikla, když byl Corel koupen Microsoftem.

Obrovskému zájmu okolo otevřeného softwaru částečně podlehl také Apple, který zveřejnil jádro svého nového operačního systému MacOS X, jenž nahradil poměrně zastaralý původní operační systém. V souladu s tím se objevily také spekulace, že by tento nový operační systém mohl být uvolněn i pro PC, což ale Apple doposud vyvrací. MacOS X je supermoderní objektově orientovaný systém založený na klonu Unixu a pokud by se MacOS X opravdu jednoho dne dostal na PC, jistě by představoval těžkou konkurenci pro Windows, v oblasti domácích počítačů rozhodně nebezpečnější než Linux.V roce 1999 také IBM uvolnila novou verzi OS/2, nazvanou OS/2 Warp Server for e-Business. Tento systém ale velice deklasovala značná cena, která se rovnala ceně za dva Windows NT. Později však IBM ustoupila od vlastní distribuce OS/2, kterou převzala jiná firma, zatímco IBM se zabývá pouze výrobou systému. OS/2 nyní dostala název eComStation a byla obohacena o některá drobná vylepšení, ale v zásadě je to stále systém z roku 1996. Budoucnost OS/2 proto vypadá velmi rozpačitě.

Po sérii záplatování Windows 95 do podoby nových operačních systémů Microsoft přišel konečně se stabilním systémem Windows 2000. V roce 2001 se na trh dostal operační systém pro domácí uživatele postavený na technologii NT, nazvaný Windows XP. V podstatě se jednalo jen o vylepšené Windows 2000. Rozdíly "uvnitř" jsou tak drobné, že si ani nevysloužily změnu interního označení, oba nesou vývojové číslo 5. Lze říct, že na Windows 2000 si Microsoft vyzkoušel a odladil nové technologie a u Windows XP je už jen zabalil do nového, slušivého hávu. Následující Windows Vista i přes značná očekávání nenašel velkou podporu mezi uživateli, hodně se očekává od zatím poslední plánované verze, Windows 7.

Windows versus Linux

Jak vypadá současnost a blízká budoucnost? Microsoft jako největší softwarová společnost na trhu se snaží prosadit Windows do všech aplikací. Tradiční výrobci a dodavatelé mainframů dnes postupně opouštějí svoje implementace UNIXu a začínají přecházet pomalu na Linux. Výhodou Linuxu je jeho neskutečná modularita - totéž jádro systému je schopno pracovat na jakémkoliv procesoru. Jak se zdá, velkou budoucnost má před sebou hlavně Linux, jehož podíl na trhu se neustále zvyšuje. Pravděpodobně dojde k tomu, že si Linuxové distribuce a Microsoft rozdělí většinu trhu s osobními počítači přibližně napůl, zatímco ostatní (prakticky jen Apple, popřípadě OS/2 a různé klony Unixu) budou tvořit zanedbatelný zbytek. Linux má však získávat pozice především na serverech, kde zřejmě časem nahradí ostatní Unixy. Otázkou je, jak si povede na těch nejvýkonnějších strojích, ale lze očekávat, že dobře.


Windows

Verze WindowsUvedení na trh
Windows 1.01XI. 1985
Windows 2.03XI. 1987
Windows 2.11III. 1989
Windows 3.0V. 1990
Windows 3.1xIII. 1992
Windows NT 3.1VII. 1993
Windows 3.2I. 1994
Windows NT 3.5IX. 1994
Windows NT 3.51V. 1995
Windows 95VIII. 1995
Windows NT 4.0VII. 1996
Windows 98VI. 1998
Windows 98 SEV. 1999
Windows 2000II. 2000
Windows MEIX. 2000
Windows XPX. 2001
Windows Server 2003IV. 2003
Windows XP x64IV. 2005
Windows VistaI. 2007
Windows Home Server  VII. 2007
Windows 7 RCV. 2009
Windows 7?. 2009

Historii Windows nelze začít bez zmínek o firmách Xerox a Apple. Firma Xerox vyvinula grafické uživatelské prostředí tj. okna, ikony či lištu s nabídkami. Stejně tak k tomu vyvinula i myš, aby se to dobře ovládalo. Šéfové firmy v tom nespatřili skutečný potenciál, jen vedlejší produkt pro ovládání jejich kopírek. Myšlenku grafického prostředí převzala firma Apple a zúročila ji produktem Apple Macintosh - kompaktní počítač obsahující monitor i výpočetní část v jednom přenositelném těle, který přišel na trh v roce 1984.

Microsoft nabídl Applu převedení tabulkového procesoru Microsoftu i pro počítače Macintosh, mohl tak tehdy blízce sledovat vývoj jejich okenního systému Mac OS. Tehdy také Microsoft začal pracovat na vlastním řešení okenního systému a zde je také těžiště dlouholetých sporů mezi Apple a Microsoftem. Apple obviňovalo Microsoft, že jim grafické prostředí ukradl, Microsoft tvrdil, že Apple to stejně ukradl Xeroxu a oni šli prostě jen ke stejnému zdroji. Dnes je to ale již skutečně zapomenutá historie.

V současnosti je MS Windows zdaleka nejrozšířenějším operačním systémem. Jeho historie zasahuje do 80. let, kdy byl relativně neznámý, rozšířil se až v 90. letech. Vydání každé nové verze je vždy zásadní událostí ve světě IT. Operační systém je naprostý základ každého počítače, musí reflektovat na nejnovější problematiku a trendy vývoje výpočetní techniky. Z tohoto důvodu Microsoft vždy pracoval na vývoji několika verzí Windows současně, aby minimalizoval riziko "slepé uličky". Nutno dodat, že ne vždy zcela úspěšně. (Pozn: - porovnej s principem vývoje konkurenčního systému Linux)

Vývoj operačního systému Windows:

Windows 1.01, 1.03

První verze Windows 1.01 přišla na trh roce 1985. Obsahovaly v základu správce souborů, kalkulačku, kalendář, kartotéku, hodiny, poznámkový blok, MS-DOS aj. Reálná využitelnost byla minimální, nic moc jiného se na tom pořádně spustit nedalo, chyběly ikonky, okna se nemohla na obrazovce překrývat, programy pro DOS nabízely podstatně více. Zatím to vypadalo skutečně jako nepovedený produkt.


Windows 2.0, 2.1

Windows verze 2.0 se objevily s nástupem nových procesorů, na trh se dostaly v roce 1987. I přes značná vylepšení stále nebyla Windows 2.0 něčím, pro co byste opustili MS-DOS. Aplikací bylo velmi málo a aplikace pro DOS byly v té době velmi kvalitní. Stejně tak hry pro Windows v podstatě neexistovaly.Windows 3.0, 3.1, NT 3.1 a další verze pro sítě

Ve Windows 3.0, které byly uvedeny na trh v roce 1990, Microsoft konečně nastartoval vlnu přechodu z prostředí MS-DOS na Windows. Nové Windows podporovaly nově 16barevné prostředí a zejména obsahovaly přepracovaný Správce programů s ikonkami programů sdružovanými do skupin. Uživatelské prostředí bylo konečně využitelné s rostoucím počtem aplikací, objevují se i první grafické karty optimalizované pro Windows nabízející vyšší rozlišení a barevné hloubky. Hardwarový průmysl prostě akceptoval Windows jako významný systém a začal pro něj optimalizovat nové produkty. Co Windows 3.0 začaly, verze 3.1 dokončila. Obsahovala různá vylepšení, zejména co do lepší podpory multimédií, ale už byla skutečně vnímána jako profesionálně využitelný systém. V roce 1993 přichází také první plně 32bitový systém, který sice na vnější pohled vypadal stejně jako Windows 3.1, vevnitř byl ale zcela jiný. NT 3.1 byly prvním systémem, který byl určen jak pro pracovní stanice (verze Workstation), tak pro servery (Advanced Server). Mezi zajímavými vlastnostmi byla podpora více procesorů, integrovaná podpora sítě nebo souborový systém NTFS.

Windows 95

Po Windows 3 byly Windows 95 dalším velkým skokem v grafickém rozhraní, který využíváme až do současnosti. Windows 95 přišly na trh v roce 1995. Mimo nového uživatelského rozhraní obsahovaly poprvé integrovanou podporu TCP/IP (dříve bylo nutno pro vstup na internet instalovat speciální programy). V systému ještě není internetový prohlížeč. Windows 95 také nastartovalo vnímání Windows jako herní platformy díky DirectX. Další vývoj byl ze strany Microsoftu nevýrazný, neustále flikoval a záplatoval původní Windows 95. V roce 1996 vydal verzi Windows 95 OSR2, jejímž hlavním přínosem bylo kromě balíku oprav zavedení nové verze jinak obstarožního souborového systému FAT, a to pod názvem FAT 32.

Windows NT 4.0

V roce 1996 převedl Microsoft grafické rozhraní Windows 95 i na NT ("new technology") platformu, přičemž výsledkem byla verze Windows NT 4.0. Tento systém se mimořádně prosadil v podnikovém prostředí. Neobsahoval multimediální výbavu Windows 95, ale nabízel větší robustnost a lepší vlastnosti pro síťové prostředí.

Windows 98, 98 SE

V červnu 1998 přichází Windows 98, aktualizovaná verze 95, která navíc přidala podporu DVD mechanik, plnou podporu USB zařízení (Windows 95 šly doplnit o částečnou podporu), FireWire atd. Přímo v systému byl také Internet Explorer 4.0, což znevýhodňovalo výrobce jiných webových prohlížečů. Právě tento fakt zapříčinil antimonopolní řízení vlády USA proti Microsoftu. V květnu 1999 přišla vylepšená verze 98 Second Edition, která aktualizovala Internet Explorer na verzi 5.0, do systému začlenila DirectX 6.1, přibylo sdílení připojení k internetu a umožnila využívání ovladačů pro systém NT 4.0. a byly integrovány opravy pro přechod na rok 2000.

Windows ME

V roce 2000 Microsoft nabídl poslední operační systém vycházející z Windows 95 pod označením Windows Millennium Edition (Windows ME). Ke změnám patřilo zamaskování MS-DOSu a System Restore pro obnovu poškozených systémových souborů. Začleněn byl také Movie Maker a Media Player 7. Verze Windows ME se setkala nicméně se značnou kritikou uživatelů pro svou nespolehlivost. Doporučovalo se spíše využití verze Windows 98 SE. Bylo více než zřejmé, že další vývoj vycházející z Windows 95 již nemá potenciál.Windows 2000

Windows 2000 byly uvedeny v únoru 2000. Mnozí komentátoři s notnou dávkou škodolibosti rádi prohlašovali, že se jedná o první skutečně funkční operační systém od Microsoftu. V zásadě je Windows 2000 zdokonalený Windows NT 4.0, v interním značení také skutečně nese název Windows NT 5.0. Windows 2000 obsahují podporu pro moderní hardware, tj. Firewire, infraporty, USB, bezdrátové sítě, a další. Nabízejí lepší integraci do podnikových sítí, remote desktop, podporu VPN a řadu dalších vylepšení. Mnozí pokládají Windows 2000 za nejlepší operační systém, co zatím Microsoft vyvinul a dávají mu přednost před Windows XP, které jsou prý moc ukreslené.

Windows XP

V říjnu 2001 představené Windows XP jsou završením spojení stability a robustnosti NT systémů s multimediální využitelností Windows 9x systémů. Na základě kódu Windows 2000 doplňují nové uživatelské prostředí orientované na úkoly. Současně nabízí vylepšenou podporu pro starší hry a aplikace, které měly problémy s chodem na NT platformě. Vyšel v celé řadě edicí, např. Windows XP Home Edition, Windows XP Professional Edition nebo Windows XP 64-bit Edition pro 64 bitové procesory, např. AMD Athlon 64.Windows Server 2003

V roce 2003 představený Windows Server 2003 je čistě serverovým produktem (není dostupný jako Workstation) a k jeho vlastnostem patří zejména propracovanější bezpečnost, lepší robustnost a správa systémů. Je základem pro další celou rodinu serverových produktů Microsoftu.

Windows Vista

Windows Vista (původní název byl Longhorn) jsou vnitřně označovány jako Windows verze NT 6.0 (přičemž Windows 2000, Windows XP a Windows Server 2003 jsou označeny jako 5.0, 5.1, resp. 5.2 podle verze jádra NT). Objevily se v září 2006, kdy už starší XP zastarávaly a nedokázaly držet krok s dynamickým vývojem hardwaru. Původní plán počítal s vydáním Visty někdy na počátku roku 2006 jako mezikrok mezi Windows XP a projektovanými Windows Vienna, postupně však byla velká část významných inovací plánovaných do Windows Vienny narychlo přenášena do Windows Vista. Uvedení systému do praxe se však setkalo s rozsáhlými obtížemi, někde byl systém dokonce stahován z prodeje a nahrazován starším Windows XP.

Windows 7

Windows 7, dříve kódově označovaný Vienna, bude nástupcem Windows Vista. Navzdory svému marketingovému přejmenování nepřichází s jádrem NT 7.0, ale NT 6.1 přepracovaným s Visty. Z verze Windows 7 RC (Release Candidate, plně funkční verze uvolněná v květnu 2009 a zdarma funkční do 1. července 2010) je zřejmé, že se na rozdíl od Visty jedná o systém s menšími hw nároky, rychlejším startem a s vysokým výkonem. Mají vysokou míru kompatibility se starším hw i s aplikacemi. Vydání ostré verze se plánuje v 64bitovém i 32bitovém provedení, serverové verze bude jen 64bitová. Jedná se zatím o nejdéle vyvíjenou verzi operačního systému Windows a očekává se, že po nevýrazných Vistách budou Windows 7 znamenat předěl v řadě těchto operačních systémů firmy Microsoft.