Fotoshow

Matterhorn (4478 m)
Švýcarsko, Itálie

Kilauea
Hawai, USA

Info

Dnes je

svátek má .

Počasí Olomouc - Slunečno.cz


Formát *.pdf

PDF je formát dokumentů vyvinutý firmou Adobe. Firma při jeho vývoji využila zkušeností s formátem PostScript. Vyvinutý PDF formát je vlastně PostScript bez některých málo používaných rysů, doplněný o kompresní algoritmy a hypertextové odkazy. Předem je definováno několik základních fontů, které musí prohlížeč znát, všechny ostatní můsí být součástí jednotlivých .pdf souborů. Dokumetn v tomto formátu může obsahovat i obsah, rozdělený na kapitoly a zmenšené náhledy stránek pro snažší orientaci.

Soubor může být chráněn heslem a to jak pro zápis, tak i pro čtení. Rovněž může být zakázán tisk souboru a přenos dat ze souboru přes schránku. Soubor obsahuje textové informace, vektorové i rastrové obrázky. Obcházení tohoto opatření je otázkou etiky a autorských práv. Vedle různých aplikací může v opodstatněném případě posloužit i tento odkaz s omezením na 5 MB soubor.

Firma ADOBE svůj formát prosazuje velmi cílevědomě a dnes se stal nepsaným standardem pro archivaci technických dokumentů. Originál ADOBE Acrobat Reader je zdarma a pokud to tvůrce .pdf souboru nezakázal, můžete si dokumenty vytisknout, vytáhnout texty i obrázky a to vše na nejrůznějších platformách.

Použitelné on-line aplikace:

- převod pdf dokumentu na doc, možnost úpravy bez placeného editoru: http://pdf2doc.com/

- doplnění o heslo: https://www.pdfprotect.net/

Zoner Gif Animator

Animovaný obrázek - vytvoření sekvence několika obrázků (program ArtRage, Zoner Callisto, Malování, AnmanieSMP nebo jiný), úprava jejich velikosti (zmenšit na cca 250 obrazových bodů), animace (program Zoner Gif Animator).